Logo projektu Architekci

Są wszędzie - na ulotkach, w gazetach,
na zrobionych przez nas zdjęciach,
w internecie - Co? Budynki!


www.architekci.z.pl
kontakt@wfa.prv.pl

350x350

Wiadomości od Nieistniejącego Konstruktora:

Porozmawiaj z innymi Architektami:



Kategorie tematyczne teczek Architektów:

Kategorie tematyczne teczek: Strefa nad rzeką
W naszym mieście płynie rzeka.
Strefa wokół niej tylko czeka aż Architekci
zdecydująsię ją zagospodarować.

Kategorie tematyczne teczek: Blokowiska
W naszym mieście rosną blokowiska.
Bezkresne lasy betonowych budowli również
są obiektem zainteresowań Architektów.

Kategorie tematyczne teczek: Nowoczesna zabudowa
Nowoczesna zabudowa z impetem wkracza w
rzeczywistość naszego miasta. W kosmicznym tempie
pojawiają się ultranowoczesne obiekty, których nikt
i nic już nie powstrzyma!

Kategorie tematyczne teczek: Strefa przemysłowa
Dymiące kominy, huk maszyn, mętna woda,
zardzewiałe blaszaki i ciężki sprzęt budowlany to
symbole stref przemysłowych i nowo powstających obiektów.
Proces twórczy w naszym mieście nie należy do najczystszych.

Kategorie tematyczne teczek: Dzielnica rozrywki
Miasto to ludzie, a ludzie uwielbiają się bawić!
Kulturalna rozrywka i nieprzewidywalne, wibrujące
tęczą kolorów nocne szaleństwa są nieodłącznym
elementem naszego miasta!

Czym są "Architekci"?
"Architekci" to eksperyment. O co tu chodzi? Wyobraź sobie, że pewnego dnia w miasto zostają rzucone papierowe teczki bez zawartości. Każda teczka ma swój tytuł i wytyczne co do jej zapełnienia. Teczki te trafiają w ręce przypadkowych mieszkańców tego miasta. Te osoby to Architekci. Czytają uważnie instrukcję na teczce, wykonują swój projekt i przekazują ją dalej. Kolejne osoby postępują podobnie - teczki krążą po mieście, trafiają z rąk do rąk i wypełniają się kolejnymi fragmentami miasta. Właśnie o miasto tutaj chodzi. Każda teczka ma swój tytuł związany z przestrzenią miejską, a zadaniem Architekta jest zapełnienie kartki formatu A4 odpowiednią zawartością. Wszystko czego potrzeba to czysta kartka, nożyczki, trochę kleju albo taśmy klejącej i przede wszystkim cała masa różnych budynków, samochodów, drzew, latarni, ławek... Najlepszym źródłem takich obiektów są wszelkie gazety i kolorowe magazyny, ale równie dobrze mogą to być zdjęcia własnoręcznie wykonane przez Architektów albo fotomontaż stworzony na komputerze i wydrukowany na kartce formatu A4. Powycinaj budynki, naklej je na kartkę, a swoją pracę schowaj do teczki i znajdź odpowiedzialną osobę, której możesz zaufać. Przekaż jej teczkę i obowiązki Architekta. Niech eksperyment trwa!

Technika
- zdjęcia wycięte z gazet i przyklejone do kartki A4 przy pomocy kleju lub przezroczystej taśmy klejącej
- fotomontaż na komputerze wydrukowany na kartce A4
- ewentualnie inna technika, najważniejsze żeby praca się nie rozpadała i nie kleiła do innych. W przypadku gdy projekt może "stanowić zagrożenie" dla innych prac zgromadzonych w teczce, dobrym pomysłem jest włożenie go w foliową koszulkę.

Jak będzie wyglądał KONIEC?
Na końcu zobaczymy ile teczek "zaginęło w akcji" a ile udało nam się zebrać. Jest praktycznie nieuniknione, że wśród dziesiątek wspaniałych Architektów znajdzie się kilka nieuczciwych osób, które będą chciały ukraść jakąś pojedynczą pracę albo nawet całą teczkę. Możliwe jest też, że jakieś teczce przydarzy się wypadek losowy i prace w niej będące spłoną, rozpuszczą się albo zostaną porwane do innego wymiaru. Jesteśmy na to przygotowani. Bez względu na rezultat - będzie ciekawie obserwować to, co dzieje się z teczkami przez kolejne tygodnie. Mamy świadomość, że wzięliśmy udział w czymś niezwykłym i nowatorskim! Te projekty które przetrwają i powrócą do Nieistniejącego Konstruktora zostaną pokazane światu i przede wszystkim tym którzy je stworzyli, czyli wam - Architektom!

Spotkania Architektów
Żeby ułatwić potencjalnym Architektom dotarcie do teczek, co jakiś czas w centrum Warszawy odbywają się spotkania architektów. Jeśli aktualnie jesteś w posiadaniu jakiejś teczki, to powinieneś przyjść na takie spotkanie, choć oczywiście nikt cię do tego nie może zmusić. W idealnym wypadku na spotkaniu pojawiłyby się wszystkie osoby aktualnie posiadające teczki. Podczas takiego spotkania ludzie bez teczek mogą przynieść swoje prace, umieścić je w jednej z nich i podpisać się w stosownym miejscu na teczce. Gdy wszyscy zainteresowani dołożą swoje prace, Architekci mogą wymienić się teczkami pomiędzy sobą, albo przekazać je osobom bez teczek. Jeśli chcesz dołożyć swoją pracę, to pamiętaj, żeby mieć przy sobie coś do pisania!

Gdzie odbywają się spotkania Architektów?
Architekci spotykają się przy najmniej uczęszczanym wyjściu ze stacji metra Centrum. Jest tak niepozorne, że niewiele osób z niego korzysta. O które wyjście chodzi? O to prowadzące w stronę placu Defilad (tzn. Galerię Centrum musisz mieć za plecami, a Pałac Kultury przed sobą). Poniższa mapka i zdjęcia powinna ułatwić dotarcie na miejsce.

Spotkania Architektów
Spotkania Architektów
Spotkania Architektów
Spotkania Architektów

Kiedy odbywają się spotkania architektów?
W wybrane niedziele w okresie trwania projektu.
Najbliższe spotkania Architektów odbędą się:

19.12.2004 godzina 16:00
09.01.2005 godzina 16:00
16.01.2005 godzina 16:00
06.02.2005 godzina 16:00
20.02.2005 godzina 16:00
27.02.2005 godzina 16:00

Powrót teczki
Gdy teczka się przepełni (będzie w niej 40 prac) albo projekt dobiegnie końca (05 marca 2005) powinna wrócić do Nieistniejącego Konstruktora. W tym celu najlepiej zanieść ją do kawiarni Karma przy placu Zbawiciela (łatwy i szybki dojazd z centrum). Jest to najmilej widziany sposób zwrotu teczki. Jeśli z jakiegoś bardzo ważnego powodu nie jesteś w stanie dostarczyć teczki do Karmy, to wyślij maila na kontakt@wfa.prv.pl, a wymyślimy jakiś inny sposób. Jednak warto jeszcze raz podkreślić, że inna forma odbioru wchodzi w grę tylko w sytuacji ekstremalnej.

Jak rozpoznać oryginalną teczkę?
Oryginalna teczka biorąca udział w projekcie Architekci na froncie ma tytuł, okrągłe logo tematyczne i czerwony stempel Warszawskiego Frontu Abstrakcyjnego.

Strona www projektu
Pod adresem www.architekci.z.pl znajduje się oficjalna strona "Architektów". Istotną jej częścią jest miejsce w którym możesz dać znać innym uczestnikom akcji jaką teczkę posiadasz, skąd ją dostałeś i gdzie planujesz ją oddać. Takie meldowanie o stanie teczki nie jest oczywiście obowiązkowe, ale pozwala obserwować losy danej teczki, co może być dosyć ciekawą sprawą. Przykładowy meldunek może wyglądać tak:

Mam teczkę numer 1 o nazwie "Strefa nad rzeką". Dostałem ją wczoraj na spotkaniu Architektów. Teczka jest w idealnym stanie. W środku jest 5 prac.

Jak długo trwa ten projekt?
"Architekci" trwają do 5 marca 2005. Jeśli po 5 marca jesteś w posiadaniu jakiejś teczki to powinieneś ją jak najszybciej zwrócić (patrz wyżej informacja pt."Powrót teczki").

Kim jest Nieistniejący Konstruktor?
Nieistniejący Konstruktor to nieistniejąca osoba odpowiedzialna za koordynację działań Architektów. Dlaczego nie istnieje? Tak jakoś wyszło.

Dziękujemy pani Bognie Świątkowskiej z Funadcji Nowej Kultury Bęc Zmiana i kawiarni Karma przy placu Zbawiciela za pomoc w realizacji projektu. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom "Architektów", bo bez WAS ta akcja nie miałaby sensu. Namówcie swoich znajomych do stworzenia czegoś w ramach projektu, bo im więcej osób do nas dołączy tym lepiej. Tych którzy jeszcze nie byli na stronie Warszawskiego Frontu Abstrakcyjnego, gorąco zachęca się do odwiedzenia www.wfa.prv.pl i zapoznania się z resztą naszych projektów. Tych którzy chcą poznać odpowiedź na pytanie "Czym jest flash mob?" zaprasza się tym goręcej.



Projekt "Architekci" realizowany jest przez Warszawski Front Abstrakcyjny. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie naszej działalności wyślij e-maila na
kontakt@wfa.prv.pl lub skontaktuj się poprzez SMS z pewnym numerem, jeśli uda ci się go zdobyć. WFA działa od 17 listopada 2003 roku.
Naszym największym dotychczasowym projektem jest cykl "Dwanaście flash mobów Warszawskiego Frontu Abstrakcyjnego".
Oficjalna strona Warszawskiego Frontu Abstrakcyjnego mieści się pod adresem www.wfa.prv.pl